15 Haziran 2020

Hastanemiz Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Emin Özlü, salgın döneminde artan deri problemlerine dikkat çekerek cilt hastalıklarına karşı koruyucu önerilerde bulundu.

Koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonundan korunmak için ellerin sık sık sabunla yıkanması ve alkol bazlı dezenfektanların kullanılmasının çok etkili olduğunu anımsatan Doç. Dr. Özlü, sık sık el yıkama ve fazla dezenfektan kullanımının derinin koruyucu tabakasını bozarak ciltte kuruluk ve ekzema gelişmesine yol açabildiğini kaydetti.

Salgın döneminde sık görülen deri problemleri cillte kuruluk ve el ekzemaları”

Salgın dönemde sık görülen deri problemlerinin cillte kuruluk ve el ekzemaları olduğunu ifade eden Öğretim Üyemiz,“Ekzemalardan korunmak için ellerin çok sıcak yada soğuk su ile yıkanmamasını ve elleri kuruladıktan sonra hafif nemli cilde yağ bazlı nemlendiriciler uygulanmasını öneriyoruz. El temizliği dışında bulaşık, çamaşır yıkama ve yüzey temizleme gibi deterjan veya dezenfektan kullanımı gereken durumlarda eldiven kullanılmalıdır. Ekzema geliştikten sonra ise uygun tedavi konusunda bir dermatoloji uzmanından görüş alınmalıdır.” dedi.

“Stres bağışıklık sistemimizi olumsuz etkilediği için bu dönemde uçuk virüsü gibi virüsler tetiklenebilir.”

Pandemi döneminde görülen yoğun stresin saçlarda dökülmeye neden olabileceğine işaret eden Doç.Dr. Özlü, “Stres bağışıklık sistemimizi olumsuz etkilediği için bu dönemde uçuk virüsü gibi virüsler tetiklenebilir veya daha şiddetli seyredebilir. Ayrıca stres ile ilişkili olan sedef hastalığı, gül hastalığı (rozasea), akne, ürtiker, vitiligo gibi hastalıklar ortaya çıkabilir veya şiddeti artabilir.” diye konuştu.

“Dengesiz beslenme nedeniyle akne sıklığında ve şiddetinde artış görülebilir.”

Pandemi sürecinde evde kalmaya bağlı gelişen dengesiz beslenme nedeniyle akne sıklığında ve şiddetinde artış görülebileceğini kaydeden Doç. Dr. Özlü, akne oluşmasını önlemek amacıyla günlük hijyene dikkat edilmesi ve akneli ciltlere sahip kişilerin özel temizleme jelleriyle yüzünü günde 1-2 kez yıkaması gerektiğini bildirdi. Öğretim üyemiz ayrıca bol su içilmesi, karbonhidrattan fakir beslenilmesi ve çikolata gibi fazla kalorili gıdaların tüketilmesinin kısıtlanması önerisini de sözlerine ekledi.

“Bu dönemde ellerin yıkanmasından sonra düzenli nemlendirici kullanılmalıdır.”

COVID-19 ile mücadele sürecinde cilt sağlığını korumak için yapılması gerekenleri sıralayan Doç. Dr. Özlü, açıklamasını ”Kuru cilde sahip olan kişiler duş yağı şeklinde cildi daha az kurutan ürünlerle ılık duş almalı ve fazla keselenmeden kaçınmalıdır. Ayrıca bu dönemde ellerin yıkanmasından sonra düzenli nemlendirici kullanılmalıdır. Özellikle yatmadan hemen önce ellere yağ bazlı nemlendiricilerin kullanılması kuruluk ve ekzema gelişmesini engellemek için çok önemlidir.”şeklinde tamamladı.