13 Nisan 2020

Corona Virüs (COVID-19) salgını nedeniyle vatandaşlarımız acil durumlar dışında evde kalarak kendilerinin ve toplumun sağlığını koruyorlar. Kronik hastalığı olanlar ise hastalığın gidişi kontrol altındaysa rutin muayenelerini erteliyorlar.

Hastanemiz Çocuk Endokrin Diyabet merkezi Diyabetli çocuklarımızı riske atmamak için rutin kontrollerini bir süre ertelerken, uzaktan iletişimle danışmanlık desteğini arttırarak sürdürdü.  Eğitimin diyabet tedavisinde önemli rol oynağına dikkat çeken Üniversitemiz Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu, “Buradan hareketle biz de okulların yaptığı gibi uzaktan eğitime geçmeyi kararlaştırdık. Önce insülin pompası kullanıcıları ile başladığımız eğitim yakında diğer diyabetliler için de devam edecek. Her seferinde 14 kullanıcının katılabildiği birer saatlik oturumlarda diyabet ekibi ve firmanın teknik destek ekibinden kişiler, genelde bir anne ve çocuktan oluşan ortalama 10 aile katılıyor. Hem sunum, hem soru-cevap, hem de tartışma olanağı sağlayan bu oturumların bugün beşincisi yapıldı ve eğitimciler hariç 100’e yakın kişi katıldı. Bu uygulamanın yalnız ülkemizde değil dünyada da COVID-19 salgını sırasında ilk örnek olduğu firmanın global ağında teyit edilmiş olup, ülkemizde başka merkezlerde bu uygulamayı bizden sonra denemeye başlamışlardır.” diye konuştu.

Eğitime katılanlar, kendilerine bu fırsatı sunan Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu ve ekibine teşekkür etti.