26 Şubat 2020

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve çeşitli ülkelerden bildirimi yapılan Corona virüs ile ilgili hastanemizde bilgilendirme eğitimi düzenlendi.

Hastanemiz konferans salonunda Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Dr. Bekir Tunca tarafından verilen eğitime Hastanemiz Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Başhekim Yardımcısı Ali Nihat Annakkaya, Öğretim Üyelerimiz, sağlık çalışanları, idari personeller ve öğrenciler katıldı. Dr. Tunca; eğitime katılanlara hastalığın belirtileri, bulaşma yolları ve olası vaka durumlarında neler yapabilecekleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Coronavirüs’ün zoonotik bir virüs olduğunu insana geçtiği zaman farklı özellikte hastalık yapabildiğine vurgu yapan Araştırma Görevlisi Dr. Tunca; sunumunda virüsün türleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Virüsün gelişme süresi ile ilgili sınırlı bir bilgi mevcut olduğunu ifade eden Dr. Tunca, “MERS-CoV, SARS-CoV epidemiyoloji bilgisine göre 14 güne kadar olabileceği düşünülmekte. Çin’in 425 kişilik vaka serisinde ortalama inkübasyon süresi 5,2 gün. Bu durum ilerleyen dönemde virüsün genetik yapısında ortaya çıkabilecek değişikliklere bağlı olarak farklılaşabilir.” diye konuştu. Dr. Tunca, hastalığın klinik özellikleri ile ilgili olarak “Solunum semptomları; ateş, öksürük ve nefes darlığı başlıca semptomlardır. Myalji, yorgunluk, konfüzyon, baş ağrısı, hemoptizi, ishal, göğüs ağrısı, bulantı, kusma.Daha ciddi vakalarda (%20); pnömoni, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm gözlenebilir.” ifadelerini kullandı. Kesin tanı almış hastalarla son 14 gün içinde temas ve enfeksiyonunun yoğun olarak görüldüğü bölgelere 14 gün içinde seyahat öyküsü olan hastaların olası vaka olarak değerlendirildiğini kaydeden Dr. Tunca,sağlık çalışanlarının olası veya kesin vaka halinde numune alımı, gönderimi, bakım ve tedavisi hakkında dikkat etmesi gereken hususları anlattı. Eğitim; Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Nevin İnce ve Araştırma Görevlisi Bekir Tunca’nın katılımcılardan gelen soruları cevaplandırmasıyla devam etti. Ülkemizde şuana kadar 'coronavirüs' vakası tespit edilmediğinin altını çizen Dr. Öğr. Üyesi İnce; “Hastalığın özellikle ileri yaş ve altta yatan hastalığı olanlarda daha sıkıntılı, hatta mortal seyrettiği bilinmektedir. Mortalite hızı %2.5 gibi bildirilmiştir.”dedi. Olası bir vaka durumunda sağlık çalışanlarına bulaşma riskinin fazla olması nedeniyle verilen eğitimin önemine vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi İnce; katılımcılara gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti.