20 Kasım 2019

Hastanemizde Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı tarafından 4. İnsülin Pompa Çalıştayı düzenlendi.

Diyabet etkinlikleri kapsamında hastanemiz konferans salonunda gerçekleştirilen çalıştaya diyabet hastası çocuklar, aileleri ve hastanemiz sağlık çalışanları katıldı. Çalıştayda diyabet hastaları için taşınabilir bir elektromekanik pompa aracılığıyla deri altına sürekli insülin vermeye dayanan tedavi yöntemi olan insülin pompasının kullanımı, çıkabilecek riskleri, çözüm önerileri ve insülin pompasına yönelik beklentiler konuşuldu. 3 saat süren çalıştayda konferans salonunu tümüyle dolduran her yaştan katılımcı, konuşmacıların farklı yönlerden ele aldığı konuları büyük bir ilgiyle dinledi.

Çalıştayın ilk konuşmacısı MDT Satış Müdürü Selçuk Görgün tarafından dünyada ve Türkiye’de insülin pompasının kullanımında mevcut durumu hakkında bilgiler verildi. Ardından aynı firma yetkililerinden Gökhan Eren de pompa kullanımına başlarken dikkat edilecek hususlara vurgu yaparak, uzun süreli pompa kullanımında sık karşılaşılan sorunları katılımcılarla paylaştı.

Hastanemiz diyabet ekibinde görevli hemşire Figen Akçalı, sunumunda sıkça karşılaşılan yanlış ve eksik pompa uygulamalarını görseller üzerinden anlatırken, Hastanemiz Sosyal Hizmet Uzmanı Gülşen Aytar da pompanın ekonomik ve psikolojik erişebilirliği yönünden bilgiler paylaşarak çalıştaya katılanlara farklı bir bakış açısı getirdi.  Diyetisyen Merve Karakuş sunumunda farklı öğün örnekleri üzerinden makrobesin dağılımı hakkında bilgiler paylaşırken, Firma yetkilisi Ezgi İlgin ise sensör kullanımının çeşitleri ve dikkat edilecek hususlara işaret etti.

Katılımcılar, çalıştayda insülin pompası ile yeni tanışan diyabet hemşiresi Elif Şahin’in gözlemlerini dinlerken; Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu ile metobolik kontrol yönünden pompadan beklentileri ve pompanın maliyet-etkin kullanımı ile ilgili soru cevap şeklinde görüşlerini paylaşma imkanı buldu. Çalıştayın çok yararlı geçtiğini ifade eden katılımcılar, bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.