02 Ağustos 2019

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü dolayısıyla Hastanemizde bilgilendirme eğitimi düzenlendi.

Hastanemiz Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ve Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) tarafından hastanemiz konferans salonunda gerçekleştirilen eğitim programına hastanemiz sağlık çalışanları ve idari personelleri katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Nevin İnce; hepatitlere olan farkındalığı artırmak amacı ile 28 Temmuz’un "Dünya Hepatit Günü" olarak belirlendiğine dikkat çekti. Hepatit hastalığının aşısı olduğuna vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi İnce, hastalıktan korunmak için aşılanmanın önemine işaret etti.

Eğitim sunumunu yapan Hastanemiz Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Asistan Dr. Özlem Gökçe; viral hepatiti karaciğerin, virüslere bağlı olarak oluşan akut ve kronik enflamasyonu olarak tanımladı. Hepatitlerde hedef organın karaciğer olduğuna dikkat çeken Dr. Gökçe; kronikleşince siroz, karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliğinin gelişebileceğini bildirdi.

A'dan G'ye kadar altı farklı Hepatit tipinin saptandığına işaret eden Dr. Gökçe, sunumunda Hepatit A, B ve C'nin görülme sıklığı, bulaşma yolları, risk grupları, tanı, tedavi ve koruyucu önlemleri hakkında bilgiler paylaştı. Eğitim programı, katılımcıların hastalıkla ilgili merak ettiği soruların yanıtlanması ile sona erdi.