13 Mayıs 2019
Hastanemiz Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, Türk Toraks Derneği Batı Karadeniz Şubesi Düzce İl Temsilciliği tarafından Düzce İl Sağlık Müdürlüğü ve Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği işbirliği ile Dünya Astım Günü dolayısıyla toplum ve sağlık çalışanları için eğitim ve farkındalık toplantısı düzenlendi.

Hastanemiz konferans salonunda düzenlenen eğitim toplantısına Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, Hastanemiz Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Ali Nihat Annakkaya, öğretim üyelerimiz, sağlık çalışanları ve hastalar katıldı.

Toplantıda astım ve tanısı hakkında sunum yapan Hastanemiz Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ege Güleç Balbay,  astım hastalığının akciğer içi hava yollarında daralmaya neden olan ve alevlenmeler ile seyreden kronik bir akciğer hastalığı olarak tanımladı.  Hastalığın tekrarlayan nefes darlığı, nefes alıp verirken ortaya çıkan hırıltı/hışıltı/ıslık sesi, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterdiğini belirten Doç. Dr. Balbay, ülkemizde her 12-13 erişkinden biri ile 7-8 çocuktan birinin astım hastası olduğuna işaret etti.

Alerjenler, mesleksel etkenler, sigara, ev içi ve dışı hava kirliliği, infeksiyonlar, müzmin üst solunum yolu hastalıkları gibi faktörlerin astımı tetikleyen unsurlar olduğunu ifade eden Öğretim Üyemiz, uygun ilaç tedavisiyle astımlıların iş ve okul dahil günlük yaşamlarına, hastalık nedeniyle herhangi bir kısıtlama olmadan devam edebileceklerini kaydetti. Dünya Astım Günün bu yılki temasının “Astımınızla Sağlıklı Yaşayabilirsiniz.” olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Balbay, “Astım spor yapılmasına engel değildir. Astımlı hastalar doktorlarıyla paylaşarak ve çevresel tetikleyicilere dikkat ederek yürüyüş, hafif koşu, yüzme hatta performans sporlarını yapabilirler. %30-40 oranında astımlı hastada obezite olduğu bilinmekte. Zayıflamak hastalık kontrolünü düzeltebilir.  Taze sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeli, hazır fast food gıdaları tüketmemeli, katkı maddeleri içeren işlenmiş gıdalardan kaçınmalıdır.” Şeklinde konuştu.

Sunumunda astım tedavisi hakkında bilgiler veren Hastanemiz Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Pınar Yıldız Gülhan, astım kontrolünün sağlanmasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmasının önemli olduğunu belirtti.  Astım tedavisinde kontrol edici ilaçlar ve kişinin semptomlarına giderici ilaçlar kullandıklarını görsel eşliğinde sunan Dr. Öğr. Üyesi Gülhan, “Kişinin astımı kontrol altında tutulması için gündüz yakınmaları olmaması, gece astım nedeniyle yakınmaması, kısa etkili rahatlatıcıya gereksinim duymaması, günlük işleri yapabilmesi ve nefes ölçümlerinin iyi düzeyde olması gerekiyor. Bu nedenle hastaların belirli aralıklarla nefes ölçümleri yaptırarak kayıt altında tutması ve doktoruna danışmasını, belirtilerinde değişiklik görüldüğü zaman rutin kontrollerinden de önce başvurmalarına öneriyoruz.” diye konuştu.

Toplantı katılımcıların hastalıkla ilgili merak ettiği soruların yanıtlanması ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.