07 Mayıs 2019
Hastanemizde Aşı Haftası dolayısıyla bilgilendirme eğitimi düzenlendi.

Hastanemiz konferans salonunda düzenlenen eğitime sağlık çalışanları ve öğrenciler katıldı. Hastanemiz Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Dr. Öğr.Üyesi Dilek Yekenkurul, aşı tarihine değinerek aşı ve aşı tipleri hakkında bilgiler verdi.

Ülkemizde ve dünyada uygulanan aşı uygulamalarını sunumunda paylaşan Dr. Öğr. Üyesi Yekenkurul, ülkemizde çiçek, çocuk felci, kızamık, kabakulak, difteri gibi hastalıklarda önemli başarılar kaydedildiğine dikkat çekti.

Sağlık çalışanlarına uygulanan difteri, boğmaca, Td, Hepatit B, Suçiçeği, KKK, Mevsimsel influenza aşılarının Bakanlık tarafından temin edildiğine dikkat çeken Öğretim Üyemiz, çalışan sağlığının korunması, hastalara bulaş, hastane kaynaklı enfeksiyonların ve işgücü kayıplarının önlenmesi için sağlık çalışanlarının aşılanmasının önemli olduğunu vurguladı.

Son dönemde aşı karşıtlığının arttığına işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Yekenkurul, “tıbbi görünümlü” açıklamalarla yapılan suçlamaların klinik olarak kanıtlamadığının altını çizdi.

Aşı ile her yıl 40-50 bin arası bebeğin ölümünün önlenebileceğini ifade eden Öğretim Üyemiz, açıklamasını “Aşı, sağlık ve haktır. Kendinizi bu haktan mahrum etmeyin.” şeklinde tamamladı.