20 Mart 2018
Eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve bölgesel kalkınma alanlarının yanı sıra bölgenin sağlık ihtiyaçlarına da fazlasıyla cevap veren Hastanemiz, hizmete sunduğu Dr. Talat Bahçebaşı Binasının açılışını Bilim Sanayi Teknoloji Bakanımız Dr. Faruk Özlü’nün katılımlarıyla gerçekleştirdi.

Açılış törenine; Bilim Sanayi Teknoloji Bakanımız Dr. Faruk Özlü, Düzce Valimiz Zülkif Dağlı, Düzce Milletvekilimiz Ayşe Keşir, Belediye Başkanımız Dursun Ay, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, protokol üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Karagöz’ün duası ve sonrasında Bilim Sanayi Teknoloji Bakanımız Dr. Faruk Özlü ve protokol üyelerinin açılış kurdelesini kesmesiyle başlayan program, Hastanemizde Başhekimlik görevi yürütmüş ve Üniversitemizin değer üretme vizyonunun gelişmesine büyük katkı sağlayan merhum Dr. Talat Bahçebaşı anısına hazırlanan sinevizyon gösterimi ve Dr. Talat Bahçebaşı Binası Yapım Hikayesi ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını Hastanemiz Başhekimi Prof. Dr. Öner Abidin Balbay gerçekleştirdi. Yeni hizmet binasının ilimize kazandırılmasında önemli katkıları olan merhum Dr. Talat Bahçebaşı’nın adının bu bina ile ölümsüzleştirileceğini belirten Balbay, bu eserde emekleri bulunan Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar ile kişi ve kurumlara teşekkür etti. 18 Mart Çanakkale Zaferini de kutlayan Prof. Dr. Öner Abidin Balbay, Dr. Talat Bahçebaşı Binasını, Üniversitemizin kuruluş yıldönümünde açtıkları için de ayrıca mutlu olduklarını söyledi. 19 bin m2 olan Hastanemizin yeni binasında, Hematoloji ve Onkoloji Ünitesi, Uyku Laboratuvarı, Palyatif Bakım Merkezi, Yeni Endoskopi ve Hemodiyaliz Ünitesi’nin kapasitelerinin fazlasıyla arttığına işaret eden Balbay, yeni ek binanın hayırlı olması temennisinde bulundu.

Programda konuşan merhum Dr. Talat Bahçebaşı’nın değerli eşi Prof. Dr. Zerrin Bahçebaşı, hüzünlü ama bir o kadar da gururlu olduğunu ifade ederek böyle bir günde vefa örneği gösteren herkese teşekkür etti. Konuşmasının sonrasında Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar tarafından Prof. Dr. Zerrin Bahçebaşı’na plaket takdim edildi.

Açılış töreninde bir konuşma gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, konuşmasında mutluluğun, vefanın, onurun ve özlemin bir arada olduğu bir gün yaşadıklarını söyledi. Dr. Talat Bahçebaşı’nın yokluğunu fazlasıyla hissettiklerini belirten Rektörümüz, O’nun ismini yaşatacak olan binada hastaların şifa bulacak olması dolayısıyla gönüllerinin ferahlayacağını dile getirdi. Düzce için bu binanın büyük bir mücadele ve hikayesi olduğuna vurgu yapan Rektörümüz, bu binada Talat Bahçebaşı gibi vatansever, faziletli ve dürüst insanlar yetişmesi temennisinde bulundu. Yeni binanın yapım sürecinde büyük emekleri olan Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, Prof. Dr. Onur Özlü, Prof. Dr. Öner Abidin Balbay ve değerli devlet yöneticilerine teşekkür eden Rektörümüz, Düzce’ye ve Üniversitemize hayırlı olmasını diledi.

Düzce Milletvekilimiz Ayşe Keşir, yaptığı konuşmada yeni ek hizmet binasının yapımına vesile olan Dr. Talat Bahçebaşı’nı anarak Düzce’nin sağlıkta ihtisaslaşmayı başlatan şehir olduğunu ifade etti. Sağlıkta yeni ve modern binaları Düzcelilerin hizmetine sunduklarını dile getiren Ayşe Keşir, tüm emek veren ve destek olan herkese teşekkürlerini iletti.

Düzce Valimiz Zülkif Dağlı, Dr. Talat Bahçebaşı Binası’nın açılışının hayırlı olması dilekleriyle sözlerine başladı. Üniversitemiz Cami inşaatının en kısa sürede bitmesi ve İlahiyat Fakültesi’nin de yapımına başlanmasını temenni eden Zülkif Dağlı, üniversite-sanayi işbirliğinin çok iyi bir şekilde devam ettiğini belirterek ülkemizde sadece 5 üniversitede yer alan Bağımlılıkla Mücadele Merkezi’nin Üniversitemiz bünyesinde kurulduğunu sözlerine ekledi. Uluslararası öğrenciler ve göçmenlerle ilgili çalışmalar yaptıklarını da dillendiren Dağlı, Üniversitemizle yakın işbirliğini sürdüreceklerini söyledi.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen Bilim Sanayi Teknoloji Bakanımız Dr. Faruk Özlü, Hastanemizin gelişmesine önemli katkıları bulunan Dr. Talat Bahçebaşı’nı anarak sözlerine başladı. Yeni binanın tüm Düzce’ye hayırlı olmasını dileyen Dr. Faruk Özlü, verilen sağlık hizmetlerinin sağlıktaki devrimin önemli bir halkasını oluşturduğuna dikkat çekti. Devletin 2017 yılında sağlık harcamalarında 110 milyar TL’nin üstüne çıktığı bilgisini paylaşan Özlü, hasta yatak sayısını 2002 yılından bu yana 10 kat artırdıklarını da sözlerine ekledi.

Üniversitelerin bilgiyi üreten ve bilgiyi teknolojiye dönüştüren kurumlar olması gerektiğine dikkat çeken Dr. Faruk Özlü, Bakanlık olarak tüm üniversitelerden araştırma-geliştirme ve inovasyona önem vermelerini istediklerinin altını çizdi. Düzce’de “Bilim Merkezi” kuracaklarını ifade eden Özlü, bu merkezin bir bölümünde Bilim Merkezi, diğer bölümünde ise Afet Farkındalık Merkezi oluşturulacağını belirterek bu merkezin Türkiye’de ilk olduğunu söyledi. Düzce’de Ar-Ge merkezi sayısını 8’e çıkardıklarına işaret eden Bilim Sanayi Teknoloji Bakanımız, güçlü sanayinin güçlü Türkiye anlamına geldiğini vurguladı. Yeli ve milli sanayi üretimini politika haline getirdiklerini ifade eden Özlü, kimya ve ilaç, gıda, elektronik, makine ve teçhizat, motorlu taşıtlar sektörlerini 5 odak sektör olarak belirlediklerini dile getirerek bu çalışmayla ülkemizin sanayi kapasitesini iki katına çıkarmayı hedeflediklerini dillendirdi. “Türkiye’nin Dijital Dönüşümü” çalışmasını da yakında açıklayacaklarını söyleyen Bilim Sanayi Teknoloji Bakanımız Dr. Faruk Özlü, Dr. Talat Bahçebaşı Binası’nın hayırlı olması temennisiyle sözlerini sonlandırdı.

Açılış töreni; merhum Dr. Talat Bahçebaşı’nın adının yaşatılacağı ve birçok tedavi imkanının sunulacağı Hastanemiz Dr. Talat Bahçebaşı Binasının, protokol üyeleri ve davetli konuklar eşliğinde ziyaret edilmesinin ardından sona erdi.