01 Ocak 2017

Merhaba Sayın Hocam, yoğun iş temponuzun arasında röportajımızı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Öncelikle bize kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?
1968 yılında Elazığ'da doğdum. Aynı yerde ilk, orta ve lise eğitimimi tamamladım. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesini (İngilizce) 1993 yılında bitirdim. Göğüs hastalıkları uzmanlık eğitimimi Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Merkezi Eğitim Hastanesinde tamamladım. Halen Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı ve Yoğun Bakım Bilim Dalı Başkanı ve Üniversite Hastanesi Başhekimi olarak idari ve akademik görevlerimi yürütmekteyim.

Hocam, size göre hekimlik nedir?
Neden hekimliği seçtiniz?Hekimlik; insanların kendilerini en güçsüz en savunmasız hissettiği anda yanı başında olmaktır. Tam da bunun için seçtim. Kişinin kendisini böyle hissetmesine neden olan durumdan çıkarabilmek adına verilen çaba sonrası bir sıcak tebessüm alabilmek ya da onun derdiyle hüzünlenmek için...

2000 yılından beri Düzce’de görev yapmaktasınız. Neden Düzce? Düzce sizin için ne anlam ifade ediyor?
Başlangıçta belki özel bir nedeni yoktu. Tesadüfler sonrası geldim buraya. Kısaca özetlersem; önce hepimizi çok üzen "99 Kasım Depremi”... Hemen ardından geçici görevle buraya geldim. Düzce, yerle bir olmuştu. Düzce’nin ve Düzcelinin yardıma en çok ihtiyaç duyduğu günlerdi. Görev süresince bu duygusal yoğunluğu hep hissettim. 1999 yılbaşı akşamı faks emriyle buraya gelmiştim. Başlangıçta bu tesadüfün ve ani görevlendirmenin ne anlam ifade ettiğini bilmek mümkün değildi elbette. Şimdi geriye dönüp baktığımda "Düzce benim için ne anlam ifade ediyor?" cümlesinin tüm detaylarını görebiliyorum. Düzce, benim için çok şey ifade ediyor. Her şeyden önce şu an itibariyle en uzun yaşadığım yer, tüm akademik ve idari kariyerimin başladığı ve devam ettiği yer, kendisi de anne tarafından Düzceli olan sevgili eşim Doç. Dr. Ege Güleç Balbay’ı tanıdığım onunla evlendiğim yer, iki kızımın doğduğu yer, sevgi, duygu bağıyla bağlı olduğum yer... İkinci memleketim benim. Yani kısaca Düzce, benim için çok fazla şey ifade ediyor.

Göğüs hastalıkları alanında eğitim aldınız. Bu alanı tercih etmenizin özel bir nedeni var mı?
Neden göğüs hastalıkları sorusunun cevabını meslek örgütümüz Türk Toraks Derneği’nin sloganı olan “Hayat nefesle başlar” cümlesinde ve büyük Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” dizesinde bulmak mümkün. Nefes darlığı ya da nefessizlik, boğulma hissi bir insanın yaşayabileceği en kötü durumlardan biri. Birine nefes olmak çok özel ve güzel bir duygu başlı başına... Belki de bu duyguyla göğüs hastalıkları ve yoğun bakım uzmanı oldum.

Göğüs hastalıkları alanının dışında yoğun bakım alanında da eğitim aldınız. Üniversite Hastanenizde yoğun bakım üniteleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Üniversite Hastanemizde hali hazırda dâhili, anestezi, koroner, beyin cerrahisi, kalp damar cerrahisi, çocuk ve yenidoğan olmak üzere toplam 45 tescilli yoğun bakım yatağımız vardır. Ek binamız yaz ortasında bittiğinde poliklinik hizmetleri, hemodiyaliz ünitemiz, ayaktan kemoterapi ünitelerimiz, uyku laboratuvarımız ve endoskopi ünitelerimiz buraya taşınacaktır. Hemen ardından buralardan boşalan alanlarda Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’ın talimatları ve destekleriyle ilave yaklaşık 40 yoğun bakım yatağı daha hizmete en kısa sürede sokmak için çalışmalara başlayacağız. Bu yataklar Düzceli hemşerilerimizin başka illere olan şevklerinin olmaması ya da çok azalması anlamına da gelmektedir.

Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliği görevini yürütmektesiniz. Çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Üniversitemiz Hastanesine 19 Aralık 2016’da atandım. Benden önce görev yapan saygıdeğer hocamız Prof. Dr. Onur Özlü'ye ve ekibine görev süresince yapmış olduğu hizmetlerden ötürü hastanemiz adına çok teşekkür ediyorum. Kendilerinin döneminde başlayan hizmetleri tamamlamak ve üzerine yenilerini eklemek üzere Başhekim Yardımcılarımız Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, Prof. Dr. Ali Nihat Annakkaya ve Prof. Dr. Bora Büken hocalarımızla ve tüm Başmüdürlük ve Başhemşirelik çalışanlarıyla yoğun bir tempoda çalışmaktayız. Özetlemek gerekirse; devam etmekte olan Ek Bina inşaatını bir an önce hizmete almak için çalışmalar yürütülmekte, polikliniklerimizde ve acil servislerimizde ve yataklı servislerimizde gün boyu ve mesai dışında da hastalarımıza kesintisiz ve kaliteli hizmet vermek için randevu sistemi başta olmak üzere düzenlemeler yapılmakta, ek binada ihtiyaç duyulan tıbbi donanımların alımı için gerekli organizasyonlar yapılmaktadır. Ayrıca mesai dışında hizmet talebinde bulunan hastalarımız için yeni çalışma düzeni oluşturulmuştur. Kapalı olan yoğun bakım yatakları hocalarımız, asistanlarımız ve hemşirelerimizin özverileriyle açılmıştır. Hastanemiz zemin kat poliklinik girişinde hizmete giren, Hasta Karşılama Birimi kurulmuştur. Bu birimde deneyimli, güler yüzlü ve aktif personelimiz ile hastalarımıza şimdi daha da nitelikli ve kaliteli hizmet verilmektedir.
Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.